Past Vodňany Event: VOL 10

Large wide pk10 plakat web rgb

VOL 10

March 02, 2018
@ Broků mlýn

Desátá Pecha Kucha Night Vodňany bude o sladkém i „sladkém“ životě

 

Vodňany  -  Tradičně zajímavý a pestrý bude večer jubilejní desáté vodňanské Pecha Kucha Night. Ta se koná v pátek 2. března od 20 hodin ve vodňanském MEVPISu (Mezinárodní environmentální vzdělávací, poradenské a informační středisko ochrany vod Vodňany) a má téma Sladký život. Jako vždy tuto akci pořádá spolek Vodňany žijou.

 

Na desáté vodňanské Peche se představí sedm vystupujících a kromě nich přijdou ještě dvě překvapení.

 

Jedním z prezentujících bude Ellen Makumbirofa, slamerka, básnířka a studentka. Na mistrovství České republiky ve slamu, což je specifický styl básnického přednesu, skončila v roce 2016 druhá. Říká o sobě: „Jsem mulatka, jsem látka, jsem lepicí páska, jsem kráska i krásy jatka. Nejsem Asiatka, ale Afričeška. Je mi dvacet jedna, studuju psychologii, píšu a performuji básně, písně i slamy, tančím, zpívám a hraju divadlo. Snůška protikladů. Bitevní loď. Fontána emocí.
Světlo, co žádá si o smrt.“

 

Vodňanský včelař Josef Tlapa bude mluvit o tom, jak sladký je život včelaře, zda kromě sladkosti medu přináší i nějaké hořké chvilky.

 

Ornitolog a zoolog Prácheňského muzea v Písku Jiří Šebestian pohovoří o tom, jak sladké je kroužkování ptáků na rybníku Řežabinec u Ražic, na kterém se každoročně velice výraznou měrou podílí.

 

Vystoupí i Václav Boček, lékař z Písku, básník a sborový zpěvák, který vede soubor Stříbrné větry. 

 

 

Do Vodňan přijede i Petr Cigler, mezinárodně uznávaný vědec, úspěšný skladatel vážné hudby a sběratel likérů. Na Pecha Kucha Night bude hovořit o nanočásticích. „Z pohledu virů jsou buňky velké asi jako domy pro člověka. Stejně jako lidé mohou do domů vstoupit a opravit je zevnitř, pomocí nanočástic velikosti virů je možné do buněk nejen proniknout a léčit je, ale i účinně zabíjet. Na příkladu nanoarchitektur založených převážně na zlatě a diamantu ukážu, jak by se mohla v budoucnosti výhodně léčit rakovina pomocí jedné elegantní nanotechnologie."

 

V MEVPISu se představí i činorodá žena Zuzana Návarová z vodňanské firmy Čokoláda Navaro. Jejím heslem při tvorbě kvalitní čokolády je „Co nenajdete u jiných, najdete u nás.“

 

Úplně jiný odstín tématu Sladký život popíše Roman Szpuk. Tento básník a spisovatel pozoruje počasí z meteorologické stanice na šumavském Churáňově už dvacet let. Bouře, mraky a další jevy na obloze ho přitahují už od dětství.

 

Vstupné na desátou Pecha Kucha Night Vodňany bude jako tradičně dobrovolné a výtěžek použije pořádající spolek Vodňany žijou pro pořádání dalších kulturních akcí.

 

 

Název akce: Pecha Kucha Night Vodňany vol. X, téma Sladký život

Místo: MEVPIS Vodňany, Na Valše 207, 389 01 Vodňany, GPS: 49.1522694N, 14.1781333E

Čas: 20 hod.

Vstupné: dobrovolné

 

 

 

Pecha Kucha Night Vodňany, datum, téma a místo konání

 

  1. 1.     13. 11. 2015          V srdci jižních Čech, synagoga Vodňany
  2. 2.     18. 3. 2016            Ni zisk, ni slávu, sokolovna Vodňany
  3. 3.     17. 6. 2016            Jaká voda, taký mlýn, MEVPIS Vodňany
  4. 4.     16. 9. 2016            Komu se nelení, tomu se zelení, lesopark v Zátiší
  5. 5.     27. 1. 2017            Nové vnímání, MEVPIS Vodňany
  6. 6.     31. 3. 2017            Cesta kolem světa, velká zasedací síň vodňanské radnice
  7. 7.     16. 6. 2017            Cesta vzhůru, historický parkán na Náměstí 5. května
  8. 8.     27. 9. 2017            Na růžích ustláno, skleník Milana Holého na Číčenické ulici
  9. 9.     10. 11. 2017          Síla slova, vodňanský kulturní dům, Zeyerovy sady 963
  10. 10.  2. 3. 2018              Sladký život, MEVPIS Vodňany, GPS: 49.1522694N, 14.1781333E

 

 

PKN, která pochází z Tokia a její název znamená v japonštině „povídání”, se koná ve více než tisícovce měst po celém světě, a jejich prakticky každým dnem roste. Princip PKN je velice jednoduchý: každý prezentující promítá 20 obrázků a ke každému hovoří 20 vteřin.  Je tak zajištěno, že se člověk dozví mnoho zajímavého za velmi krátkou dobu. V pátek 2. března od 20 hodin se ve Vodňanech Pecha Kucha Night uskuteční podesáté. „Jihočeské Benátky“ jsou tak jedním z nejmenších měst na světě, kde se PKN koná.

Autorem plakátu je jako u předchozích devíti večerů Pecha Kucha Night Vodňany grafik Jaromír Hárovník. http://verypopularoffice.com/

 

Facebook.com/vodnanyzijou

www.Vodnanyzijou.cz

www.Pechakucha.org

 

Za Vodňany žijou

Ondřej Šmíd